Rip Curl Pro – TOFINO…Results!

byChristie Hagen


Rip Curl Pro – TOFINO: May 31 – June 1, 2014

Shout outs to Team Live To Surf (Sepp Bruhwiler, Spencer Cameron & CC Unger-Mayor) in the CoreStore challenge….not only winning on maximum points, but also putting down the quickest time in the event. Just AWESOME guys!! Sepp surfed like a champion in the Men’s pro final, narrowly missing out on first place. Congrats also to CC for surfing his way to the Semi-finals.

Massive props to Mathea Dempfle-Olin, Sanoa Dempfle-Olin & Catherine Bruhwiler for claiming the title of National Champion for their respective events.

Mother-Daughter combo of Shandy Kariatsumari and Arkoa Kariatsumari also did us proud, with Shandy being a Semi-Finalist in the Masters and Arkoa catching the biggest rides of her life unassisted.

We thank each and every one of you for your efforts, also to the organizers, judges, participants and spectators… Top Job Tofino!

 

2014 Rip Curl Pro Tofino CSA Nationals RESULTS:

Men’s Pro:
1. Pete Devries $5,000 – National Champ
2. Sepp Bruhwiler $1,500
3. Raph Bruhwiler $800
4. Shannon Brown $600
 
Women’s Pro:
1. Jenna Balester $1,500
2. Cath Bruhwiler $600 – National Champ
3. Hanna Scott $250
4. Sara Taylor $150
 
Men’s Amateur:
1. Peter Edenburg
2 Rory Miller
3. Nick Haisch
4. Dan Rodriquez – National Champ
 
Men’s Longboard
1. Robbie Ferguson $500
2. Reid Jackson $250 – National Champ
3. Heath Thompson $150
4. Ollie Atkey $100
 
Women’s Longboard
1. Sherrie Houghton $300
2. Hanna Scott $150 – National Champ
3. Leah Oke $100
4. Emily Ballard $50
 
Masters
1. Raph Bruhwiler – National Champ
2. Ben Murphy
3. Jens Kalwa
4. Greg Urata
5. Jeremy Bowery
6. Doug Ludwig
 
U16
1. Mathea Dempfle-Olin – National Champ
2. Trinity Egles-McKinnon
3. Abbi Venizelos
4. Jenna Smith
5. Ella Gilbert
6. Ivy Jacques
 
U16 Boys
1. Max Self – National Champ
2. Brian Soutu
3. Kalum Temple Bruhwiler
4. Fred Sanford
5. Reed Platenius
6. Conner Alexander
7. Cael Trim
 
U12 Girls
1. Sanoa Dempfle-Olin – National Champ
2. Jasmine Porter
3. Abbi Venizelos
4. Aqua Bruhwiler
5. Keanna Hasz
6. Sofia Bruhwiler
 
U12 Boys
1. Reed Platenius – National Champ
2. Freddy Sanford
3. Conner Alexander
4. Karson Gibson
5. Braedon Nerplo
6. Zachery Belisle-Leveille
7. Kobe Bruhwiler
 
Legends
1. Harold Sadler
2. Ben Cockroft
3. Anthony Redpath
4. Mike Redpath
5. Chris Buckle
6. Tony Herald
 
Flashbomb Core Store Challenge
1. LIVE TO SURF!!!
2. Storm
3. Alternative Groove
4. Coastline
5. Longbeach
6. Westside
 
Monster Expression Session
Noah Cohen $1,000

 News, Events, Contests, Surfing Information

 , , , , , , , , , , , , , .

 Leave a comment
 

Comments are closed.